Zakupy a dokonywanie wyborów

Zakupy a dokonywanie wyborów

Na co dzień musimy współcześnie dokonywać różnego typu wyborów, między innymi w trakcie zakupów. Mało kto się tak naprawdę zastanawia nad faktem, jak i dlaczego podejmowane są takie, a nie inne decyzje. Warto się trochę głębiej nad tym zastanowić, nad fenomenem zakupów. Wszystko to tak naprawdę rozpoczyna się w naszej głowie. Należy pamiętać, że przecież wszystkie procesy decyzyjne, jakie są podejmowane, podejmuje nad mózg i to w krótszym bądź dłuższym czasie zależnie od warunku wewnętrznych, zewnętrznych, a także skomplikowania danego problemu. Zakupy najczęściej prowadzone są pod względem towarów spożywczych na podstawie impulsu bądź planu czego brakuje w domu, a co by się zjadło.

Z kolei jeśli chodzi o inne produkty, to przede wszystkim należy zaznaczyć, że decyzje są tutaj podejmowane najczęściej pod wpływem impulsu, ponieważ szczególnie kupuje się drobne produkty przemysłowe, gospodarcze przy promocjach, przy większej ilości ludzi, którzy decydują się na tego typu zakup. Tylko w przypadku większych zakupów gospodarczych czy przemysłowych, o większym nakładzie ilościowym produktów bądź finansowym dla kupującego, wymagają one trochę większego przemyślenia. Niestety należy zaznaczyć, że często decyduje nastrój, w którym dokonuje się tych zakupów. Jeśli dokonujemy ich w złym nastroju albo w ich trakcie zbytnio się zmęczymy, przez co tracimy zapał i dobre samopoczucie, to i nasza percepcja spada, a przez to również podejmowane są gorsze decyzje. Gorsze decyzje wiążą się z wyższymi wydatkami, kupowaniem produktów, które w sumie nie są nam potrzebne. Często później, po zakupach, można usłyszeń głosy niedowierzania bądź „zrzędzenia” ze strony partnera. Jeśli ktoś chce dokonywać dobrych i słusznych zakupów, najlepiej niech to robi z rana, jeśli jest to tylko możliwe, gdy jest wypoczęty, w dobrym humorze, bez problemów dnia codziennego, bez zmęczenia.

Jest wtedy bardziej prawdopodobne, że produkty, które zostały zakupione będą potrzebne, nabyte faktycznie z potrzeby, a nie z impulsu, a co za tym idzie będzie też mniej wyrzutów sumienia i nie tylko. Jednocześnie można sobie zaoszczędzić pogorszenia nastroju na kolejne godziny, a nawet dni. Trzeba też przyznać, że sklepy starają się dopasować do określonych pór dnia co do muzyki i zapachów, aby odpowiednio wpłynąć na potencjalnych klientów, więc również na to należy uważać, aby nie wpaść w owe sidła zakupologii wynikającej z wpływu czynników zewnętrznych na nasz umysł.

Produkty bambusowe
Ogród to niesamowite terytorium i na pewno każdy kto gospodaruje domem wraz z ogrodem zdaje s...
Polski półwysep
Hel jest miastem położonym na półwyspie helskim. Jest to dość małe miasto, do którego ...
Taniec jako nowoczesne hobby
Dla wszystkich, którzy mają ochotę na trochę rozrywki, szczególnie polecany jest tanie...
Kamień naturalny na tarasy
Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy widzieliśmy nowe domy, praktycznie nigdy nie widzieliśmy wok&oacut...